Nowe obowiązki posiadacza odpadów - informacje dotyczące wytwarzania i gospodarowania odpadami
- szczegóły na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego WOjewództwa Pomorskiego (Uwaga ! po kliknięciu na obrazek otworzy się nowe okno przeglądarki.)
WAŻNE DLA RZEMIOSŁA
Nowe przepisy odpadowe dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców
Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady - takie jak kartony, opakowania foliowe, pudełka po szamponach i farbach (pudełka po farbach to odpad niebezpieczny), czy lakierach do paznokci, oleje, tonery do drukarek - po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Wszystko to właśnie w elektronicznym systemie BDO.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.
UWAGA!
Co z podmiotami, które nie dokonają wpisu do Rejestru-BDO?
Takie podmioty mogą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli podmiot wytworzy odpady i nie będzie zarejestrowany, nie będzie mógł przekazać tych odpadów np. odbierającemu. Nie będzie miał również możliwości wystawienia elektronicznej karty przekazania odpadów a papierowa karta, która funkcjonowała do tej pory obecnie nie będzie już dostępna. Firma transportująca nie będzie mogła w związku z tym odebrać od podmiotu odpadów. Dlatego ważne jest aby zarejestrować się do końca 2019 roku.
WAŻNE!
- Kliknięcie na link otworzy nowe okno przeglądarki!
Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami uruchomiony został 24 stycznia 2018 r.
Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.
KLUCZOWE PRZYKŁADY FIRM ZOBOWIĄZANYCH DO REJESTRACJI W BDO
-
sklepy spożywcze,
-
sklepy wielkopowierzchniowe,
-
firmy budowlane, remontowe,
-
gabinety lekarskie,
-
gabinety stomatologiczne,
-
gabinety kosmetyczne,
-
zakłady fryzjerskie,
-
producenci baterii i akumulatorów,
-
producenci pojazdów,
-
producenci opakowań,
-
producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
-
importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
-
rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
-
warsztaty samochodowe,
-
warsztaty rzemieślnicze,
-
zakłady produkcyjne,
-
prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.
UWAGA! Kliknięcie na link otworzy nowe okno przeglądarki
gabinety kosmetyczne,
zakłady fryzjerskie,
Zniknęły z wykazu firm, podlegających BDO. Prawdopodobnie nie muszą się rejestrować w BDO!
https://bdo.mos.gov.pl/news/podmioty-zobowiazane-do-rejestracji-w-bdo/