Nowe obowiązki posiadacza odpadów - informacje dotyczące wytwarzania i gospodarowania odpadami
- szczegóły na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Uwaga! po kliknięciu na obrazek otworzy się nowe okno przeglądarki.)
WAŻNE DLA RZEMIOSŁA
Nowe przepisy odpadowe dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców
Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady - takie jak kartony, opakowania foliowe, pudełka po szamponach i farbach (pudełka po farbach to odpad niebezpieczny), czy lakierach do paznokci, oleje, tonery do drukarek - po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Wszystko to właśnie w elektronicznym systemie BDO.
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.
UWAGA!
Co z podmiotami, które nie dokonają wpisu do Rejestru-BDO?
Takie podmioty mogą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku, jeżeli podmiot wytworzy odpady i nie będzie zarejestrowany, nie będzie mógł przekazać tych odpadów np. odbierającemu. Nie będzie miał również możliwości wystawienia elektronicznej karty przekazania odpadów a papierowa karta, która funkcjonowała do tej pory obecnie nie będzie już dostępna. Firma transportująca nie będzie mogła w związku z tym odebrać od podmiotu odpadów. Dlatego ważne jest aby zarejestrować się do końca 2019 roku.
WAŻNE!
Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.
UWAGA ! RZEMIEŚLNIK NIE WNOSI OPŁATY REJESTROWEJ 100,00 ZŁ.
Przykładowe odpady warsztatu samochodowego:
1. 12.01 - Odpady z obróbki skrawaniem metali i tworzyw i cała grupa
2. 13.02 - Odpadowe oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe i cała grupa
3. 15.01 - Odpady opakowaniowe ( włącznie z selektywnie gromadzonymi
odpadami komunalnymi) i cała grupa
4. 16.01.03 - Zużyte opony
5. 16.01.07 - Filtry olejowe
6. 16.01.12 - Klocki hamulcowe
7. 16.01.13 - Płyny hamulcowe
8. 16.01.17 - Złom żelaza
9. 16.01.18 - Złom metali nieżelaznych
10. 16.02 - Odpady urządzeń elektrycznych i cała grupa
11. 16.06 - Baterie i akumulatory i cała grupa
12.16.08 - Zużyte katalizatory i cała grupa
Do pobrania kompletny Katalog odpadów (format PDF) jako część ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA Z DNIA 9 GRUDNIA 2014 r. Dz.U. z 29.12.2014 poz. 1923
Prowadzący działalność gospodarczą wypełnia w Formularzu Rejestrowym tylko 3 strony. Na stronie 1 i 2 znajduje się Dział I , w którym należy wypełnić pkt.1, 2 i 3 W punkcie 2 Działu I należy zaznaczyć "TAK" przy rubryce Dział XII. DO pobrania str 1 i 2 działu I oraz dział XII (w formacie.doc)
Ponadto należy wypełnić oświadczenie do wpisu do rejestru (w formacie .doc) do pobrania tutaj W Dziale XII na przedostatniej stronie wniosku, rzemieślnik jako wytwórca odpadów do tabeli wpisuje KOD odpadów i rodzaj odpadów (przykład poniżej).
Gdy wpiszemy tylko 4 cyfrowy KOD należy dopisać i cała grupa.
Katalog odpadów znajduje się w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ŚRODOWISKA Z DNIA 9 GRUDNIA 2014 r. Odpady z warsztatów rzemieślniczych znajdują się w grupach: 12, 13, 14, 15 i 16
Odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne (np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe).
W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione z wpisu do rejestru-BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych.
Źródło: Objaśnienia prawne Ministra Klimatu dot wpisu do rejestru BDO (str.2 i 3)
Szanowni Państwo,
Związek Rzemiosła Polskiego w załączeniu przesyła do wiadomości i upowszechnienia w cechach i wśród przedsiębiorców - rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów w bazie BDO (Dz.U. 2019, poz. 2531). Rozporządzenie zostało opublikowane 30 grudnia 2019 roku i zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska z roku 2014.
W nowym rozporządzeniu poszerzono do 46 pozycji - rodzaje odpadów (wraz z numerem kodu i ilością), które nie podlegają ewidencji, a w konsekwencji których wytwarzanie w określonych ilościach nie spowoduje obowiązku rejestracji w BDO.
Do pobrania również tekst rozporządzenia w formacie PDF
