Karol Kowalski Mistrzem Rzemiosł Artystycznych
We wtorek 28 maja 2013 r. , 20 osób zostało uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego tytułami "Mistrz Rzemiosł Artystycznych". Tradycja przyznawania tych wyróżnień została reaktywowana po 23 latach przerwy.
Tytuł honorowy "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawany jest przez ministra "rzemieślnikom posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym" - jak napisano w regulaminie wyróżnienia.
Podczas uroczystości minister Zdrojewski podkreślił, że w ostatnich latach kilku rzemieślników zostało uhonorowanych odznaczeniem dla artystów - medalem Gloria Artis, ale dobrze się stało, że reaktywowano odznaczenie przeznaczone specjalnie dla rzemieślników. W ten sposób promowane będą zawody rzadkie i często zanikające, ale ważne dla polskiej kultury, a także osoby, które poprzez swoją pracę i dzieła są ambasadorami polskiej kultury i dziedzictwa.
Wśród nagrodzonych dwudziestu rzemieślników byli m.in. jubiler, zegarmistrz, tapicer, rusznikarz, introligator, pozłotnik. W sali warszawskiego Zamku Królewskiego, gdzie odbywała się uroczystość wręczenia dyplomów, wystawiono prace niektórych nagrodzonych.
Jednym z nagrodzonych został członek gdyńskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości - Karol Kowalski
- relacja z uroczystości na stronie internetowej
Uwaga ! Kliknięcie na obrazek otworzy nowe okno przegladarki.
Współwłaściciel firmy „Amber, Silver, Gold” Pan Karol Kowalski posiada trzy dyplomy mistrzowskie w złotnictwie, grawerstwie i bursztynnictwie. Od niespełna 30 lat szkoli uczniów w rzemiośle.
Uczniowie Karola Kowalskiego jak i on sam osiągali i osiągają bezprzykładne w skali kraju sukcesy na konkursach krajowych i zagranicznych. Zdobywali nagrody na konkursach organizowanych w ramach targów: „Złoto, Srebro, Czas”, „Amberif” i „Ambermart”. Nie tylko uczniowie, ale także czeladnicy i mistrzowie, którzy „wyszli spod reki” Karola Kowalskiego są od lat zdobywcami najwyższych nagród na konkursach jubilerskich.
W 2007 roku Karol Kowalski otrzymał tytuł „Złotnika roku” i został nagrodzony Medalem Św. Eligiusza, najwyższym odznaczeniem branży przyznawanym przez kapitułę złożona wyłącznie z najbardziej doświadczonych mistrzów w rzemiośle. Był również wielokrotnie nagradzany przez Prezydentów Gdyni i Gdańska.
Karol Kowalski nie ogranicza się tylko do aktywnej pracy zawodowej i szkolenia następców, jest także zaangażowanym społecznikiem. Był Prezesem Zarządu – Starszym Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, jest przewodniczącym Komisji Branżowych w Cechu, w Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej i wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiej Komisji Branżowej Związku Rzemiosła Polskiego. Od lat zasiada w Komisjach Egzaminacyjnych i organizuje pokazy i konkursy branżowe we współpracy z kolegami z krajów nadbałtyckich. Otrzymał rzadko nadawany dyplom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od lat sponsoruje Konkurs 8 Wspaniałych organizowany przez Urząd Miasta Gdyni, oraz jest członkiem Zarządu Klubu Sportowego „Galeon”, gdzie opiekuje się najzdolniejszą młodzieżą.

