WAŻNE!!! Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
jest jedynym oficjalnym źródłem informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych, prowadzonym na mocy Ustawy o PPK przez operatora - PFR Portal PPK sp. z o.o., spółkę zależną Polskiego Funduszu Rozwoju SA.
WAŻNE! Pracowniczych Planów Kapitałowych nie należy mylić z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (OFE), które zostaną prawdopodobnie ostatecznie zlikwidowane w połowie 2021 roku.
Kto nie musi wprowadzać PPK?
(...) Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudnia osób będących osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK.
Osoba fizyczna, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą tego podmiotu, inną osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby (...).
Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat.
Pracodawca, który prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz nalicza i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeżeli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych.
Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 roku życia, mogą przystąpić do PPK jedynie na swój wniosek.
(str. 13 nw. poradnika)TABELA 2 Kiedy zatrudnionego w potocznym rozumieniu tego słowa należy uznać za osobę zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK?
Pracownik młodociany Nie, jeśli spełnia definicję pracownika młodocianego, o którym mowa w art. 190 § 1 Kodeksu pracy. Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Młodociany, który nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat i kontynuuje naukę zawodu na dotychczasowych warunkach Tak, od ukończenia 18. roku życia
Źródło:
(...)
1 stycznia 2021 (...) ale chodzi tu o działanie ustawy
Najważniejsze jest to !!!
dla pozostałych podmiotów:
- umowa o zarządzanie PPK − najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r.,
- umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 maja 2021 r.
UWAGA! Te terminy dotyczą znakomitej większości pracodawców. Należy z uwagą czytać o terminach podanych na w/w oficjalnym portalu, aby nie popełnić błędu. należy też wziąć "poprawkę" na pandemię Covid-19.
Wszelkiego rodzaju druki dotyczące PPK oferuje
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp
https://druki.gofin.pl/ppk,wzory,164.html
Najlepiej wykorzystać wybrany druk w formacie PDF
Ważne! Kto jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego (art. 108 ustawy o PPK).
Ważne! Podmiotem zobowiązanym do kontroli obowiązków wynikających z ustawy o PPK jest Państwowa Inspekcja Pracy (art. 10 ust. 1 pkt 14b i pkt 15d ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy)
|