Kasy rejestrujące (nie chodzi tu o kasy online, o których mowa powyzej)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących
|
|
Data ogłoszenia: |
2018-12-31 |
Nazwa dziennika: |
Dziennik Ustaw |
Rok: |
2018 |
Pozycja: |
2519 |
Pobierz plik:
|
plik 1  |
Dnia 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519 ). Wydanie tego aktu prawnego było niezbędne, aby w 2019 r. część przedsiębiorców wciąż mogła korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. W porównaniu do pierwotnej wersji projektu, opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie różni się kilkoma istotnymi szczegółami.
Nowe przepisy nie wprowadzają rewolucji.
Nowe rozporządzenie obowiązuje przez 3 lata – do 31 grudnia 2021 r.
Podobnie jak to było w rozporządzeniu obowiązującym w 2018 r., w załączniku do nowego aktu prawnego znajduje się katalog czynności zwolnionych z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej. Od 1 stycznia 2019 r. z załącznika tego znikną aż 3 pozycje. W „starym” rozporządzeniu oznaczone jako poz. 17, 30 i 48 (...)
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2019 r.
W niezmienionym kształcie pozostaje zwolnienie podmiotowe z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. W 2019 r. wciąż przysługuje ono podatnikom, których obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20.000 zł. Podatnicy rozpoczynający taką sprzedaż w trakcie roku kwotę limitu obliczają w proporcji do okresu jej prowadzenia.
Zwolnienie z kasy fiskalnej dla szczególnych czynności w 2019 r.
W II części załącznika do rozporządzenia obowiązującego w 2019 r. wymieniono szczególne czynności, które po spełnieniu odpowiednich warunków nie muszą być przez podatnika ewidencjonowane na kasie fiskalnej.
Należy pamiętać, iż spełnienie warunków określonych w którejś z pozycji II części załącznika do rozporządzenia uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z kas dla tej konkretnie czynności, a nie dla całej sprzedaży podatnika. Jeśli przykładowo prowadzi on sprzedaż wysyłkową, ale klienci mogą też odbierać towary osobiście, zwolnieniu na mocy poz. 36 podlega tylko sprzedaż wysyłkowa, która spełnia wszystkie warunki. Pozostała musi być rejestrowana na kasie (chyba że podatnik dodatkowo spełnia warunki np. do zwolnienia podmiotowego z kas).
Szczególne czynności podlegające zwolnieniu z kas fiskalnych w 2019 r. (Część II załącznika do rozporządzenia): (...)
36
Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
37
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła
|